Príbehy pomoci


Príbehy
pomoci

Predtým, ako pani Vladka (43) vstúpila do projektu a prišla bývať do nového bytu, bývala takmer 6 rokov aj s dvoma deťmi v útulku pre bezdomovcov. Odišla od muža po tom, ako už nezvládala znášať jeho závislosť od alkoholu. Prišli takmer o všetko a celá rodina trpela. Pani Vladka sa vždy snažila zabezpečiť pre rodinu pravidelný príjem, často mala aj 2 – 3 práce naraz, no aj tak nebola schopná zo zarobeného príjmu zabezpečiť  podnájom na komerčnom trhu a už vôbec nie vlastné bývanie. V útulku s deťmi obývali len jednu izbu, ktorej súčasťou bol aj kuchynský kút, ten však slúžil aj ďalšej rodine, takže mali minimálne súkromie. Dnes je syn už dospelý a osamostatnený, s matkou zostala dospievajúca dcéra (15). Vďaka ponúknutému bytu má dnes dcéra konečne vysnívanú samostatnú izbu. Obe sa veľmi tešia z nového domova, ktorý pre nich znamená naozaj nový život, pokoj a súkromie.

Pani Daniela (51) bývala v podnájme so synom (11) v jednej domácnosti spolu so svojím druhom. Muž bol však alkoholik a násilník, bitky, krik a vyhadzovanie z domu boli na dennom poriadku. Už samotné bývanie bolo náročné, priestor veľmi obmedzený, dieťa v ňom malo pre seba len nafukovačku. K pozitívnej zmene došlo, až keď začala spolupracovať so sociálnou kuratelou a s krízovým centrom. Možnosť nového bývania a vstupu do projektu Dostupného Domova znamenalo pre pani Danielu konečne aj schopnosť odtrhnúť sa od násilníka a začať odznova. Syn po prvýkrát v živote spal na skutočnej posteli a dostal vlastný priestor na hranie a prípravu do školy.

Pani Mária (45) žila dlhé roky v mestskom zariadení podporovaného bývania. Tu jej bola poskytovaná sociálna služba celoročnou pobytovou formou, nakoľko patrí k občanom s mentálnym hendikepom. Nikdy nežila v samostatnom byte, aj keď je šikovná a pracuje ako šička v chránenej dielni. Vďaka spolupráci občianskeho združenia a projektu Dostupný Domov sa Máriin veľký sen o samostatnom bývaní zmenil na realitu. Jej život sa stal plnohodnotnejším, posilnilo sa jej sebavedomie, ďalej sa jej poskytuje sociálna pomoc a naďalej tiež pokračuje vo svojej obľúbenej práci v chránenej dielni.

Mladí snúbenci (25/24) by si chceli založiť rodinu, ale ich najväčšou prekážkou je bývanie. Najskôr prechodne bývali v spoločnej domácnosti s onkologicky chorým otcom, ale tieto podmienky boli neudržateľné. Neskôr obaja odišli na ubytovňu, kde však bývali v jednom byte s ďalšími 3 ľuďmi. Ich túžba osamostatniť sa, mať vlastné bývanie, udržať si pracovné miesta a jedného dňa založiť rodinu závisela od finančne dostupných možností bývania. Túto šancu dostali po vstupe do projektu Dostupného Domova a sú so svojím novým bývaním veľmi spokojní.

Pán Peter (63) bol muž, ktorému sa kvôli problémom s gamblerstvom rozpadol život. Mal ukončenú vysokú školu, kedysi mal dobrú prácu, ale hra ho postupne pripravila o všetok majetok i sebaúctu. V najťažších časoch prespával v nocľahárni, neskôr s ním začali pracovať terénni sociálni pracovníci občianskeho združenia, ktorí mu pomohli z najhoršieho. Vďaka novému dôstojnému bývaniu v projekte Dostupný Domov sa stabilizoval, našiel si opäť prácu a po čase aj novú partnerku. Keďže sú v súčasnosti už obaja zamestnaní, mohli si nájsť väčší byt v komerčnom nájme a úplne sa osamostatniť.

Osamelá matka spolu s maloletou dcérou má len veľmi malé šance získať dobré nájomné bývanie. To bol aj problém pani Lucie (44), ktorá s malu dcérkou dokázala nájsť vždy len krátkodobé riešenia. Chvíľu u jednej kamarátky, chvíľu u druhej, širšia rodina nepomohla. V situácii, keď už nemali kam ísť, sa ich ujalo krízové centrum a po niekoľkomesačnej spolupráci im bol ponúknutý vstup do projektu Dostupného Domova. Matka s dcérou sú teraz veľmi spokojné, že sa konečne vyriešil kolotoč sťahovania a užívajú si spoločný život v pokoji.

Mladá rómska rodina napriek snahám vymaniť sa z predsudkov, napriek stabilnému zamestnaniu oboch rodičov (43 a 34) a dobrej školskej dochádzke ich dcéry (14) mala dlhodobo problém nájsť si samostatné bývanie. Kvôli vylúčenosti mali problém získať priestor aj za komerčný nájom. Rodinu sociálne podporovala Nadácia DEDO. Príležitosť vstúpiť do projektu a začať žiť v dobrej štvrti v byte Dostupného Domova znamenala pre túto rodinu skutočne nový začiatok, za ktorý sú vďační.